Знайдено центральний курган обсерваторії Безводівка.

Чому ж у курганного комплексу Безводівка саме таке розміщення його елементів дальніх візирів на відстані від 800 до 4000 метрів. Невже спостерігач міг побачити мітку на такій відстані? Зараз горизонт і дальні кургани від спостерігача закриті деревами лісосмуг. Проте, збереглися два документальні свідчення, що раніше всі кургани в околиці було добре видно.
В Чернігівських єпархіальних відомостях від 1874 року автор зазначив, що « … з кургану Осичиха видно всі інші кургани на просторі в 30 верст з півночі на південь і більше 15 вест зі сходу на захід».
В 1924 році Костянтин Самбурський, перебуваючи на центральному колі курганів, писав: «Із цієї могили видко могилу Забарного під Гужівкою. Видніються могили під Ступаківкою. Могили під Бовиним хутором, Яські могили. Видко Високу могилу по дорозі з Гужівки на Ічню.»
Ну добре, видно, але чому так далеко?
Пояснення можна знайти в закономірностях річного руху точок сходу і заходу Сонця по небокраю. Почнемо з Рівнодення. Кожен день поблизу точки рівнодення зміщення точки заходу відбувається в середньому на 0,65о або ж на 40 мінут.
Майдан Горілий Дід розміщений на азимуті 270,5о на відстані 830 метрів від спостерігача і позначає захід Сонця на Рівнодення. Розміри майдану: діаметр 30 метрів і висота 4 метри, але реально видима лише верхівка кургану, яка має в діаметрі близько 10 метрів.
Видимий кутовий діаметр верхівки майдану на відстані 830 метрів становить:
sin<ACB = AB/BC = 10/830 = 0.012 або 40’
Пам’ятаєте зміщення диску Сонця на 40 мінут за день? Ось і пояснення – видимий діаметр візира дорівнює денному зміщенню точки заходу Сонця і майже дорівнює видимому діаметру Сонця (32’).
Перейдемо до сонцестояння. Південно - західний візир SW5 віддалений від спостерігача на 3850 метрів і позначає захід Сонця в день зимового сонцестояння. В дні близькі до сонцестояння зміщення точки заходу Сонця ледь помітне і становить 6’.
Видимий діаметр верхівки кургану становить:
sin<ACB = AB/BC = 10/3850 = 0.0026 або 9’
Отже, видимий діаметр візиру майже дорівнює добовому зміщенню точки заходу сонця і становить 1/3 його видимого діаметру.
Щоб визначити місце спостерігача, з якого проводили всі спостереження я провів дослідження в польових умовах. Дерева заважають спостереженням, тому я використав безпілотника і в день літнього сонцестояння сфотографував схід сонця. Сонячний диск з’явився на одній лінії з пд-зх та пн-сх ближніми візирами.
Лінія проходить точно по центрам пам’яток і десь між ними був курган описаний в 1874 році, який був висотою 4,5 метри і мав діаметр при основі 10-12 метрів. Щоб визначити, де на цій лінії був курган, в день осіннього рівнодення я сфотографував захід Сонця на одній лінії із західним дальнім візиром та ближнім візиром.
На перетині двох ліній з азимутами 270,5 та 50 градусів була точка спостереження, оскільки з неї можна побачити дві астрономічні події: схід Сонця в день літнього сонцестояння та його захід в день осіннього рівнодення.