статті

Знайдено центральний курган обсерваторії Безводівка.

Чому ж у курганного комплексу Безводівка саме таке розміщення його елементів дальніх візирів на відстані від 800 до 4000 метрів. Невже спостерігач міг побачити мітку на такій відстані?  Зараз  горизонт і дальні кургани від спостерігача закриті деревами лісосмуг. Проте, збереглися два документальні свідчення, що раніше всі кургани в околиці було добре видно.

В Чернігівських єпархіальних відомостях від 1874 року автор зазначив, що « … з кургану Осичиха видно всі інші кургани на просторі в 30 верст з півночі на південь і більше 15 вест зі сходу на захід».

В 1924 році Костянтин Самбурський, перебуваючи на центральному колі курганів, писав: «Із цієї могили видко могилу Забарного під Гужівкою. Видніються могили під Ступаківкою. Могили під Бовиним хутором, Яські могили. Видко Високу могилу по дорозі з Гужівки на Ічню.»

Ну добре, видно, але чому  так далеко?

Пояснення можна знайти  в закономірностях річного руху точок сходу і заходу Сонця по небокраю. Почнемо з Рівнодення. Кожен день поблизу точки рівнодення  зміщення точки заходу відбувається в середньому на 0,65о або ж на 40 мінут.

Майдан Горілий Дід розміщений на азимуті 270,5о на відстані 830 метрів від спостерігача і позначає захід Сонця на Рівнодення. Розміри майдану: діаметр 30 метрів і висота 4 метри, але реально видима лише верхівка кургану, яка має в діаметрі  близько 10 метрів.

Видимий кутовий діаметр  верхівки майдану на відстані  830 метрів становить:

sin<ACB = AB/BC = 10/830 = 0.012  або 40

Пам’ятаєте зміщення диску Сонця на 40 мінут за день? Ось і пояснення – видимий діаметр візира дорівнює денному зміщенню  точки  заходу Сонця і майже дорівнює видимому діаметру Сонця (32’).

Перейдемо до сонцестояння. Південно - західний  візир SW5 віддалений від спостерігача на 3850 метрів і позначає захід  Сонця  в день зимового сонцестояння. В дні близькі  до сонцестояння зміщення точки заходу Сонця ледь помітне і становить 6’.

Видимий діаметр верхівки кургану становить:

sin<ACB = AB/BC = 10/3850 = 0.0026  або 9’

Отже, видимий діаметр візиру майже дорівнює  добовому зміщенню точки заходу сонця і становить 1/3 його видимого діаметру.

4

4

 Щоб визначити місце спостерігача, з якого проводили всі спостереження я провів дослідження в польових умовах. Дерева заважають спостереженням, тому я використав безпілотника і в день літнього сонцестояння сфотографував  схід сонця. Сонячний диск з’явився на одній лінії з пд-зх та пн-сх ближніми візирами.

GOPR8561

Лінія проходить точно по центрам пам’яток і десь між ними був курган описаний в 1874 році, який був висотою 4,5 метри і мав діаметр при основі 10-12 метрів. Щоб визначити, де на цій лінії був курган, в день осіннього рівнодення я сфотографував захід Сонця на одній лінії із західним дальнім візиром та ближнім візиром.

На перетині двох ліній з азимутами 270,5 та 50 градусів була точка спостереження, оскільки з неї можна побачити дві астрономічні події: схід Сонця в день літнього сонцестояння та його захід в день осіннього рівнодення.

Автор:

Griandr Tarnovski

Griandr Tarnovski

© Посилання на www.bezvodovka.com обов'язкове.