статті

Календар, яким трипільці передбачали місячні затемнення.

В музеї становлення української нації представили унікальний артефакт трипільську тарілку. Вона має діаметр 60 см, 6000 років і дуже цікавий малюнок. Оскільки один із базових інстинктів людини  бачити антропологічні риси в зображеннях навіть там де їх немає, журналісти вже назвали трипільський артефакт тарілкою зі «смайликами». Дійсно схоже, але унікальна тарілка не цим. Вона несе в собі безцінну інформацію якій шість тисячоліть. Я розшифрував послання трипільців.

Це ритуальний посуд, на який просто так нічого не наноситься і кожен елемент має значення, формуючи логічну картину. В тарілці зображено уявлення трипільців про космос. Миска, як небесна сфера, де впорядковано рухаються небесні світила. Край миски символізує горизонт.  

На тарілці є 4 елементи які позначають точки сходу і заходу сонця в дні сонцестояння. Такі ж елементи зображені на іншій тарілці, про астрономічне значення орнаменту, якої я розповідав у статті «Трипільська тарілка – астрономічний календар». Посилання на неї в кінці статті.

На кожному елементі або ж «смайлику» позначено повний місяць близький до сонцестояння. Точніше позначено крайні положення Місяця в секторі, де він переміщується по горизонту впродовж певного періоду. Дуга під  зображенням Місяця схожа на сам супутник Землі у фазі молодика, проте, насправді вона символізує сам період часу, за який відбувається цей рух.

Розміщення елементів на тарілці схематично повторює азимути міграції точок сходу і заходу Місяця поблизу точок сонцестояння і показує так званий високий та низький Місяць. Хвилясті лінії підказують тривалість вищезазначеного місячного циклу . Вони згруповані по 4 та по 5 ліній.  Якщо їх скласти в суму отримаємо число 18. Вісімнадцять років це тривалість періоду саросу.  Сарос — проміжок часу, що складається з 223 синодичних місяців (6585,32 діб або 18,03 тропічних років), по закінченню якого затемнення Місяця та Сонця приблизно повторюються в попередньому порядку.

Дві групи по 5 і 4 лінії позначають половину циклу в 9 років, потім рух місячної точки розвертається і починає рух в протилежному напрямку. Через 9 років цикл сарос завершується. Чорні дужки біля ліній доводять, що вони позначають період часу, різний їх напрямок вказує на прямий та зворотній рух місячної точки. Ще в орнаменті хвилястих ліній добре видно знак свастики.


Це означає що астрономи трипільської культури проводили довготривалі астрономічні спостереження за Сонцем і Місяцем. Також, вони могли передбачати дати місячних затемненнь.

Для спостережень у них були певні культові місця, тобто обсерваторії. І про таке місце ми вже знаємо. Це небелівський храм - обсерваторія. Тепер ми маємо комплексну картину трипільських астрономічних знань, їх методів та інструментів.

Паралельні  хвилясті лінії показують час, як плинне явище, що тече немов вода, а дужки показують відрізки часу та вектор руху в ньому. В малюнку втілено узагальнення довгочасних спостережень за рухом Місяця, які тривали не одне десятиліття. В дописемний період малюнок був досить ємким та інформативним способом передачі великого обсягу знань про навколишній світ. Ця тарілка, як сучасна монографія, але виконана в кераміці.

Щоб дізнатися більше про астрономію трипільської культури натисніть на зображення:

 

Автор:

Griandr Tarnovski

Griandr Tarnovski

© Посилання на www.bezvodovka.com обов'язкове.